Ako si ženy vyberajú chlapov

Autor: Peter Kris | 1.4.2017 o 15:49 | (upravené 1.4.2017 o 16:28) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  2968x

Tento post je facebooková konverzácia, o ktorej si myslím, že by si zaslúžila prepis. Konverzácia bola v kontexte - O ženách :) Credits idú samozrejme Daimonion VonCave - https://www.facebook.com/daimonion.voncave

D : Myslím, že u nás je boj samcov o samicu druhotný, na rozdiel od iných opíc, kde je prvotný. Tam si vlastne samice nevyberajú, pohlavný výber sa uskutoční medzi samcami. U nás si samica vyberá, pokiaľ má možnosť. Preto sú ženy také neochotné vzdať sa ďalších „možností“, aj keď už majú vybratého partnera, čo má pre ne dve výhody.

Prvou je samozrejme, že si môžu stále nájsť lepšiu možnosť, a druhá výhoda ja, že to núti už vybratého partnera stále súťažiť, a teda udržiavať ochotu na rodičovské investície. Myslím, že to poznal každý muž, ktorý si našiel partnerku, a aj keď boli stále hormonálne do seba zaľúbení, tak partnerka neváhala venovať zvodný úsmev cudzím mužom. Ženy sú od prírody veľké mrchy, žiadne slabé pohlavie. To sme si ich my tak označili, pretože sú fyzicky slabšie, ale v skutočnosti sú oveľa bezohľadnejšie a krutejšie ako my. Ale keby také neboli, asi by sme tu neboli, vyvinulo sa to v našom druhu takto optimálne pre naše prežitie.

P : Inak sú zaujímavé aj ďalšie javy, podľa viacerých štatistík som videl, že súčasní mladí sú častokrát nezadaní a sami. Majú napr. aj menej partnerov za život ako dnešná generácia rodičov. Hovorím celkovo o západnej kultúre, neviem aké boli socialistické časy u nás. 60-te a 70-te roky asi neboli také drogy sex ako Amerika.

D : Čo sa týka socíku, tak práve naopak. Drogy síce neboli tak ľahko dostupné, ale alkohol bol a bol lacnejší ako dnes. No a kedže systém bol úplne ustrnutý, nejaké iniciatívy neboli možné ani v práci ani mimo ňu, tak sex a vzťahy boli vlastne jediná možnosť sa realizovať. Napríklad naša generácia (nar. v 50-60 tych rokoch) zabezpečila baby boom, ktorému sa hovorilo Husákove deti.

P : Ďalšia vec, to dievča vie byť online strašná harpia, aj keď v skutočnosti taká nieje, a častokrát ostane sama, je frustrovaná a nikto jej nieje dobrý.

D : Presne tak, podľa evolučných psychológov za to môže nedostatok zdržanlivosti.

P : V ako zmysle, nechápem ?

D : Je to vlastne jednoduché. Samica sapienta robí aktívne pohlavný výber, nečaká na to, že si to samci medzi sebou rozhodnú. Podľa čoho vyberá ? Musí zladiť dve kritériá: dobrý genofond a dobré správanie, teda ochotu a schopnosť samca poskytnúť rodičovské investície do potomkov. Samec sapienta vlastne tiež musí zladiť dve výberové kritériá: genofond a ochotu samice starať sa o jeho potomkov, čiže schopnosť vernosti. Nuž a ako samec pozná, že samica vie byť verná ? Jediná možnosť je, že je zdržanlivá, že nepodľahne ľahko na prvom rande. Táto zdržanlivosť spojená so zjavnou náklonnosťou je výborný signál pre samca, a samec je ochotný často aj roky chodiť s jednou samicou kým dôjde k prvému sexu. Hodne tomu pomáha aj panenská blana, ktorá sa pravdepodobne aj preto vyvinula. No a pre samicu je to dlhé chodenie rovnako dôležité, pretože ak s ňou samec dlho chodí a nechce hneď sex, tak to je dobrá známka ochoty poskytovať rodičovské investície. Na toto sme vrodene nastavení. Ak všetko správne prebehne, tak cítime hlbokú náklonnosť, ktorá je pestovaná dlhodobo zalievaním mozgu oxitocínom. Ak však ideme hneď do postele, tak sa nedostaví to zaľúbenie v takej intenzívnej miere a rýchlo príde sklamanie. Hlavne ženy sú na to nastavené, ony nie sú až tak posadnuté sexom ako my, vyhľadávajú z pochopiteľných dôvodov vzťah, teda to zaľúbenie. Lenže kultúre to nevyhovuje, preto tlačí na sex a na slobodu vo výbere partnera pre sex. Takže tým, že ženy tlačia na vlastnú slobodu a rovnoprávnosť s mužmi, súčasne si podrezávajú vetvu v pociťovaní šťastia vo vzťahoch.

Dnes je prakticky nemožné, aby bola nejaká priemerná žena zdržanlivá, pretože je okamžite vyradená z trhu pohlavného výberu. Šance majú len tie atraktívne, ale tie túto šancu zriedkavo využívajú, pretože sú opíjané mémami úspešnosti, a do úspechu patrí mať sex s atraktívnymi mužmi. Ak sa pozrieš na minulosť, tak tam to napriek kultúre ešte ako tak fungovalo. Dokonca zdržanlivosť ženy bola najvyššia cnosť vo všetkých kultúrach. Napríklad rytierska literárna kultúra, teda tých trubadúrov, bola celá na tom založená. Pán hradu mal krásnu ženu, ktorej sa dvorilo kopec rytierov, vyznávali jej lásku, a jemu to lichotilo, pretože to zvyšovalo jeho status. Jej to samozrejme robilo tiež dobre, pretože z pohlavného výberu aspoň desať rokov nevyšla. No a rytieri sa oblbovali neustálou zaľúbenosťou. Keď to vezmeš dokopy, tak aj toto tvorilo súdržnosť nejakej society. Samozrejme aby sa náhodou niečo nestalo, pás cudnosti bol užitočná pomôcka.

P : Z týchto posledných príspevkov by bol skvelý článok :)

D : Napíš :)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.


Už ste čítali?