Vznešený divoch

Autor: Peter Kris | 26.2.2017 o 10:31 | (upravené 26.2.2017 o 12:35) Karma článku: 7,17 | Prečítané:  394x

Pamätáte si ako sa vysmievali a vyčítali Sulíkovi, že je politicky neskúsený amatér ? No a hľa, ako rastie. Aj keď sa to nepáči mnohým ľuďom, je ťažké poprieť, že Sulík robí niečo dobre vo svojej politickej kariére.

A v politike to je tak. Je úplne jedno čo robíš, kritike sa nevyhneš a vždy sa nájdu ľudia, ktorým tvoj názor nevyhovuje.

V prípade SaS je asi najťažší odklon od pôvodných hodnôt smerom k novým hodnotám. Od liberálnejšej strany smerom bližšie ku konzervatívnej. Ak sa na hodnoty strany pozrieme cez prísnejší liberálny pohľad, sú nekonzistentné. A nekonzistentnosť je ťažké odkomunikovať. Celý ten posun bude stáť stranu niektorých pôvodných voličov, straníckych členov, kritiku, ale zase aj zisk nových voličov. Strana sa formuje ako mix ekonomicky liberálnejších názorov vo vnútornej politike a konzervatívnych smerom von. Čiastočne ako Trump, ktorý obmedzuje presun obyvateľov medzi krajinami a vo vnútornej politike chce znižovať dane pre podnikateľov.

Pravica už niekoľko rokov narieka kvôli nejednotnej opozícii voči Ficovi. Vyzerá to tak, že teraz by mohol byť ten moment na zjednotenie. Po starom to nešlo, tak sa treba prispôsobiť. Pravičiari by mohli byť v podstate radi. Na chrbte imigrantskej problematiky, ktorá na Slovensku problém nieje, sa môžu zviezť ekonomicky liberálnejšie riešenia.

Keď sa pozrieme do histórie, vždy keď mestskí ľudia príliš ignorovali vidiek, obrátilo sa to proti nim. Napríklad osvietenské elity, opojené úspechami vedy a racionalizmu, voči ktorým následne prišla vlna romantizmu, ako návratu k Bohu a prírode. Romantizmus trval takmer 100 rokov a bol dominantnou črtou od francúzskej revolúcie do polovice 19. storočia. Kto z osvietenských racionalistov predpokladal takýto emocionálny obrat ? Ak bol človek prekvapený z brexitov a trumpov, zrejme stál viac na tej ignorujúcej strane. Akosi sa zabúda, že v človeku je vždy nejaká pudovosť, ktorá je pozostatkom evolučného procesu. V minulosti bola najrozumnejším riešením, a zabezpečovala prežitie. Či je rozumným riešením aj dnes, je na diskusiu.

O živote na vidieku existuje aj myšlienka, ktorú zastával napríklad aj Jean-Jacques Rousseau, ktorá hovorí o vznešenom divochovi (Noble savage). Žije bližšie k prírode a je neskorumpovaný civilizáciou, ktorá je príliš umelá a vzdialená od prirodzeného stavu. Divoch sa riadi intuíciou, ktorá je vznešenejšia a lepšia ako rozum. Je úprimný, štedrý a nesebecký, podobne ako deti, ktorých výchova ešte nestihla "pokaziť". Povedať, že takýto človek je hlúpy, je také - prvoplánové. Dokázať zlúčiť obidve skupiny, to je už umenie. Politika je neustály boj rôznych názorových skupín, z ktorých vždy vzíde nejaký dočasný kompromis. Sulík možno bude ten kompromis.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Nezabudnite, komunisti už raz na Slovensku prevrat urobili

Situácia v tých kritických dňoch bola trochu iná, než v českých krajinách.


Už ste čítali?